@grumpyDev@karab.in
@grumpyDev@karab.in avatar

grumpyDev

@grumpyDev@karab.in

Jeszcze chwila i minie pół wieku prokrastynacji.

Profil ze zdalnego serwera może być niekompletny. Zobacz więcej na oryginalnej instancji.

grumpyDev, do fediwersum
@grumpyDev@karab.in avatar

Pierwsze podejście do magazynów, kanałów, pokojów. Mam wrażenie, że subreditowy dropdown był chyba projektowany po pijaku. Zresztą masa modułów i podstron ich dotycząca oparta jest nadal o poprzedni layout/design.

W sumie widziałem już, że kbinowe "magazyny" są odmieniane czasem jako "magazines" w anglojęzycznych postach. Choć powinien to być chyba "warehouse" zgodnie z zamysłem, a nie czasopisma.

grumpyDev, do fediwersum
@grumpyDev@karab.in avatar

Adobe XD cały czas mi przypomina jakim jest złem 💩 Dorobiłem do dropdowna z lang`iem 🏴 zrobiłem overlaya i niby działa, ale tyczy się to wszystkich stron poza główną. Ustawienia scrolla i transforma są takie same dla wszystkich, ale program uważa, że jest inaczej i przestawia obiekt z overlaya na "dłuższej" makiecie.

Kierunkowy74, do karabin
@Kierunkowy74@karab.in avatar

Logo /kbin nie ma wersji z ciemnym tekstem lub /kbin nie używa jej w wyglądach, w których to konieczne

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@Kierunkowy74 To powinno zadziałać https://jsfiddle.net/wp8g7eyL/6/ Według mnie lepiej inlineować SVG, raz ze nie mruga przy ładowaniu, po drugie jednego requesta mniej (może i micro, ale zawsze), łatwiej zarządzać stylami, animacjami, etc.

Choć z tego co widzę to podlinkowane logo ma ID dla logotypu i css`y jeśli dodane tez powinny go łapać. Trzeba po prostu zrobić odwrotnie i dopisać style dla wybranego themu

.theme--solarized-dark { {color: } }

grumpyDev, do fediwersum
@grumpyDev@karab.in avatar

I na koniec jeszcze blog w najbiedniejszej z możliwych wersji. Aktualny LP to jak widzę też symfony, ale nie patrzałem w repo czy jest tam jakiś panel pod spodem. Jeśli nie to LP mogłoby być statykiem na jakiś tworze typu gatsby, nextjs, astro z blogiem w md.

Niby wypadałoby jeszcze zrobić stronę kontaktową, ale to nie wiem czy jest w planach więc i na makiecie jej nie ma. To samo tyczy się ikonek, linków do kanałów społecznościowych.

Link do bloga w navbarze powinien być, tak samo jak do kontaktu, ale to tylko poglądówka więc parafrazując makieta brakami nadziana jak dobra kasza skwarkami.

grumpyDev, do fediwersum
@grumpyDev@karab.in avatar

Strony Instances, Features, Dosc ograne. Wykonane w oparciu o starożytną metodykę "u siebie rób jak u siebie, a u obcego (...)" Prototyp do kliku-kliku https://xd.adobe.com/view/3c4a5e5f-b4a4-4458-8754-631c88092265-6919/?fullscreen

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@ernest Mogę zrobić podgląd i powyciągać assety, a mogę też w wolnym czasie zacząć to klepać. Desktop praktycznie zrobiony, ale mobila brak. Ja robię zazwyczaj po januszowemu, czyli na żywca. Choć sam wiem, ze to średnie podejście i później i tak układam UI wybranych sekcji, modułów.

Chyba już pisałem, ze wypadałoby machnąć to co najmniej w Gatsby albo mogę to Astro wybadać, choć od kolejnego frameworka to już mi się słabo robi. Chwalą się że niby najszybszy w realnych zastosowaniach. Choć tutaj jakby zrobiło się statyczne SPA to raczej żadnej różnicy nie uświadczysz, a przynajmniej widocznej gołym okiem. W takim przypadku niepotrzebny jest ani node ani nawet php na serwerze.

Ale wiem, ze wolałbyś pewnie po prostu twigi.

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@ernest Wypadałoby tylko pod sam blog dorzucić obsługę ActivityPub. Chyba najprościej byłoby żeby pod spodem WordPress z pluginem sobie żył i wypychać tylko posty, ale osobiście nie przepadam za takim druciarstwem.

Myślałeś może nad 2 projektem ze świata fediverse xD? Bo taki mini CMS do edycji markdownów z pełnym zakresem ActivityPub by się przydał. Coś pomiędzy https://tina.io/ https://ghost.org/ a https://getgrav.org/

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@ernest Funkcjonalnie może ma to sens, ale według mnie jest trochę nielogiczne. Normalna i oczekiwana ścieżka to blog/strona projektu > Microblog/Agregator linków.

Zresztą tak właściwie nie ma to większego znaczenia bo tak czy owak bloga trzeba ograć po stronie generatora stron/frameworka, a źródło zasilania to już inna kwestia. Można je podpiąć w dowolnym momencie.

A co do CMS`a to rozwiązanie o którym myślę w sumie jeszcze nie występuje "na rynku". W wolnym czasie może to rozpiszę.

grumpyDev, do fediwersum
@grumpyDev@karab.in avatar

Wieś śpiewa, gra i tańczy :) To jest chyba to o czym pisał w poprzedniej wrzutce @ernest czyli "przedobrzenie". Gradientów na bogato, jeszcze jakiegoś staroszkolnego animowanego gifa i gotowe.

Później to poczyszczę, bo aż ocz bolą. Wrzucam w sumie dla samego siebie, takie auto-ruganie się i przy okazji motywacja bo jak się napisało, że się coś zrobi to wypada zrobić.

Stworzyłem nowy magazyn bo już wystarczający bajzel w devKabinowym magazynie zrobiłem adminowi.

https://xd.adobe.com/view/3c4a5e5f-b4a4-4458-8754-631c88092265-6919/?fullscreen

grumpyDev, do fediwersum
@grumpyDev@karab.in avatar

Pierwsze podejście do komentarzy. Wypokowo redditowe. W sumie przejrzałem większość agregatorów linków i nie ma chyba jednego, najlepszego podejścia do tematu. W sumie dziwne, jeden z ważniejszych elementów angażujących użytkowników, a leży odłogiem.

Pobadam jeszcze zewnętrzne systemy komentarzy. Możliwość zarządzania kompozycją tego modułu to byłaby chyba najlepsza opcja. Np. zwijanie odpowiedzi na komentarze lub wyświetlanie do wybranego poziomu albo też rezygnacja z zagnieżdżania, odrębnych kart dla wątków, etc.

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

I wersja z drzewkiem/zwijaniem, max/mid/3 com. Na hoverze drzewko zmieniałoby kolor z ciemniejszego do jaśniejszego widocznego na screenie (tutaj poglądowo https://xd.adobe.com/view/c697138f-cbea-4a0c-aab7-a328885c504f-93c4/screen/b3f3764a-33c8-47c8-bd8b-6d4da6e8b8e7?fullscreen ). Żeby nie było zmyłki to drzewko, rozwinięty komentarz tyczy się tylko dla pierwszego postu, pozostałe 2 w wersji pełnej tez byłyby rozwinięte.

grumpyDev, do devlog
@grumpyDev@karab.in avatar

Wieczorna spam zarzutka. Może nie za dobrze, ale przynajmniej jako tako.

ernest, do random
@ernest@karab.in avatar
grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@ernest Gdybym wrócił do przedziału subkulturowego, czyli tak 18-25 lat to machnąłbym sobie tego typu koszulkę. A sumie czemu by nie.

grumpyDev, do devlog
@grumpyDev@karab.in avatar

Jeszcze jedna spam-wrzutka. Kilka ścieżek machnięte w tzw. międzyczasie dla zmiany tematyki.

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@ernest To tzw. dribbble design, czyli okrasić grafikę pierdołami i wrzucić :) Problemy się zaczynają gdy chce się z tego cokolwiek sensownego, np. favicone. Choć od biedy tu by pewnie gdyby wywalić gradient.

W zipie jest SVG + ikonki pod shortcutsy. https://bit.ly/4328OJx

Mógłbym machnąć coś sensowniejszego w wolnej chwili, ale w sumie nie mam pomysłu na inne koncepcje niż katalog/slasha.

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@ernest W paczce z linku masz wektory, jeśli się na coś nada to możesz z tym zrobić co uważasz. Jeśli potrzebne jest coś innego lub inny format, wymiary sztywne to daj znać. Choć jak tak patrzę to nie wiem czy jako sygnet nie lepszy byłby sam slash.

btw. co do Langindpejdża to Calckey ma całkiem niezłe wizualnie i technologicznie to ograne (gdyby nie irytująca nawigacja). https://calckey.org/

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@mstankiewicz

@ernest W sumie sprawdziłem sobie i nawet obecna 5 minutowa wersja na początek ujdzie. W paczce favicon`y i ikonki pod app/pwa w razie czego.

https://bit.ly/3MEabZS

Łobrazek

btw. przy próbie wrzucenia obrazka wali 500`ką

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar
grumpyDev, do fediwersum
@grumpyDev@karab.in avatar

Z tego co pamiętam to napisałem kiedyś w komentarzu, że coś pokroju i ulepię dla rozprostowania palców.
Także siadłem sobie do tematu i skleciłem taki oto mix reddita, wypoka i innych tworów.

https://xd.adobe.com/view/c697138f-cbea-4a0c-aab7-a328885c504f-93c4/?fullscreen

Prototyp, makieta, projekt, zwał jak zwał, tak czy owak jest częściowo klikalny. Brakuj jeszcze sporo rzeczy, komentarzy, strony ustawień, ludzi, magazynów, itd. Wrzutka trochę dla zmuszenia się do obadania alternatywnych rozwiązań i serwisów, w tym fediversowych.

Adobe XD to niestety trochę takie XD i trzeba własnoręcznie dopasować skalowanie makiety do ekranu. Najprościej zrobić to niezwykle zaawansowanym narzędziem jakim jest ctrl+scroll. Klecone było pod 4K/125% i stąd drobne niedogodności.

Footera tyż ni ma gdyż jego zawartość powinna trafić do aside z prostej przyczyny. Po aktywacji infinite scroll standardowa stopka jest dysfunkcjonalna.

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@ernest Tu masz link w trybie "development" https://xd.adobe.com/view/72641c72-ca2a-4a17-b9aa-1963687f5742-2737/specs/

Klepanie z "poglądu" Figmy, XD, Marvela, Zeplina, Sympli to niestety zawsze takie lekkie kopanie się z koniem, przynajmniej jeśli chce się zrobić pixelperfect. Mogę Ci podesłać w razie czego plik albo lepiej sharować dokument online do edycji/coop`a, ale XD ma chyba tylko kilkudniową wersję testową.

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@ernest Licencję na ten cudny kawałek XD kodu posiadam do 2024 więc tyle wytrzyma. Po wykupieniu Figmy zapewne Adobe zapewne ubije projekt więc rok to aż zanadto. Zresztą kbin to pewnie w tym czasie z 10x się zmieni.

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@look997 Komentarze warto "ściaśniać" i uprościć dla czytelności (miniaturkę jak na Reddicie 20x20 lub zaszaleć i zrobić 24x24), ale na microblogu to już kwestia upodobań. Choć patrząc na karabin to chwilowo jest tam ściana tekstu i lepiej byłoby właśnie zrobić w 2 liniach.

Poniżej jest 40x40 w 2 liniach i 32x32 w jednej.

Osobiście zrobiłbym na microblogu (bo wszędzie indziej jest w 1 linii) w 2 liniach jak jest właśnie dla wyróżnienia głównego i komentowanego wątku, by odpowiedzi nie zlewały się z postem. A co zrobi @ernerst to już jego działka.

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@ernest Jasne. Jak znajdę się wieczorem w pobliżu pc to powyciągam assety.

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar
ernest, do fediwersum
@ernest@karab.in avatar

szybki update (tag do czarnolistowania)

https://karab.in

 • kbin dostał obsługę PWA - jest możliwość przypięcia do pulpitu
 • sporo pracy przy kbin.social, pierwsze prace moderacyjne
 • stopniowo przenoszę i poprawiam przewodnik do wiki https://codeberg.org/Kbin/kbin-core/wiki
 • pierwsze przygotowania do większego refaktoru

https://kbin.pub - strona projektu
https://kbin.social - anglojęzyczna instancja

Dzięki za sugestie @deadbeef @grumpyDev

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@ernest Można dodać jeszcze skróty https://web.dev/app-shortcuts/ choć to sztuka dla sztuki. Przydatne tylko jeśli PWA ma trafić do stora jako imitacja natywnej apki. Ogólnie themy też da się obsłużyć w manifeście, ale chyba nadal nie ma w tym przypadku żadnej specyfikacji i pozostaje "drut way".

Choć wiadomo że to pierdoły i jest n ważniejszych tematów. Z drugiej strony trudno powiedzieć czy ważniejszy jest solidny kod, czy design i ficzery. Wspomniany lemmy choćby i wykorzystywał kosmiczne technologie przez swą toporność raczej pozostanie w niszy.

deadbeef, do devlog
@deadbeef@karab.in avatar

@ernest, planujesz może dodanie PWA? Przypiąłem Karabin do pulpitu w telefonie, ale to działa jak skrót otwierający stronę w przeglądarce. Opcja dodawania jako aplikacji nie wymaga wiele pracy w wariancie minimum z tego, co pamiętam.

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@ernest Czasowo zajmie Ci to od 5 minut do godziny, głównie ze względu na ikonki. Choć można i skorzystać z tego https://maskable.app/editor

Wystarczy że dodasz manifest i randomowy service worker z opcją instalacji.

Tak czy owak samo PWA możesz później wrzucić jako TWA do google play. Zamiast natywnej apki. Do App Storu również idzie to zrobić, choć apple to apple i trzeba nieco więcej się z nimi pobawić. Kiedyś można było się wyręczyć cocoonem, teraz jest https://www.pwabuilder.com/ który zrobi ci PWA i przygotuje paczki do sklepów.

W przypadku karabinu dobrym rozwiązaniem byłoby też https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/API/Badging_API no i pushe można aktywować dopiero po instalacji PWA/TWA, by nie irytować usera promptami.

ernest, do devlog
@ernest@karab.in avatar

średnio szybki update (tag do czarnolistowania)

https://karab.in

Zaczyna robić się ciasno w ustawieniach, dzisiaj doszła możliwość włączenia automatycznego podglądu mediów oraz dynamiczne odświeżanie list z treściami, postami, komentarzami.

szczur, do random
@szczur@kolektiva.social avatar

To może być głupie pytanie, ale jakiego PDF Readera używacie? Nie chcę, by każdy plik otwierał mi się w LibreOffice.

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@szczur Ostatnio stałem przed podobnym wyborem. Tyle że szukałem czytnika z edycją, coś co jest w stanie zastąpić Adobe Acrobat. Zainstalowałem Okular i jako czytnik jest git. W sumie to soft z KDE więc jest dopracowany. Problem w tym, ze wspominanej w opisie edycji brak.

Tak przy okazji. Zna ktoś czytnik open sourcowy z edycją? Czy nadal zostaje Inkscape/Scribus?

ernest, do fediwersum
@ernest@karab.in avatar

szybki update (tag do czarnolistowania)

https://lab.kbin.pub/ - wersja eksperymentalna, nowy front

 • możliwość przypięcia navbara
 • górny pasek z magazynami (dev)
 • możliwość wyboru strony sidebara
 • lekka zmiana struktury layoutu

https://kbin.pub - strona projektu
https://karab.in - główna instancja

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

Co do nawigacji i navbaru to warto byłoby to uproscić nieco. Federacje i opcje widoku można byłoby wyswietlać w modalu albo dropdownie. Ustawienia dostępne z sidebaru cieżko bedzie upchać w XS rozsądnie.

I to co jeszcze bedzie na pewno problematyczne to margines na H2 i na headerze. Jeśli post nie ma opisu pojawia sie zbędna wyrwa, w widoku kompaktowym to jeszcze większy "problem".

Miniaturki też z jednego powodu lepiej upchać na prawo. Gdy w liście pojawiaja się posty bez thumnailsów przeglądanie jej wymaga "zygzakowania", a to naturalnie męczy oczy.

@ernest

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@ernest A może coś à la Discord?

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@ernest Spoko, tak sobie rozrysowałem dla zabawy. Zresztą widać, że zapomniałem nawet o "więcej" i źródle w kaflu :/ Ogólnie to szybko Ci poszła robota z nowym frontem i już teraz jest git.

Któregoś wieczora może sobie wyrysuje całość to wrzucę gdzieś w komentarz link do prototypu z wartościami. Może coś Ci spasuje.

Btw. textarea w odpowiedzi na komentarz jest nierozszerzalna i przydałoby się chociaż defaultowo te rows="4" ustawić.

ING Bank jako pierwszy w Polsce wprowadzi możliwość logowania się z wykorzystaniem kluczy U2F (sekurak.pl)

Bank od dłuższego czasu pracował nad wprowadzeniem tego mechanizmu dwuczynnikowego logowania do bankowości elektronicznej: Obecnie wszystko wskazuje na to, że prace dobiegają końca i w okolicach Q2/Q3 2023 roku całość będzie gotowa. Bank w ten sposób odpowiedział na pytanie serwisu Cashless: Sprzętowe klucze...

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

Powszechne wyszydzanie CSS i ich roli jest po części uzasadnione, choć efekt tej ignorancji potrafi obrócić się przeciwko developerom. Osobiście uważam, że takie wyśmiewane posady jak CSS Developer potrafiłyby uratować lub choć trochę podratować projekty w których wręcz łopatologiczne tematy rozwiazywane są klepaniem całych ton JS`a.

@ernest

/kbin update 28.02.2023 (karab.in)

Kończy się pewien etap rozwoju - powstał prototyp, który pozwolił mi zweryfikować czy taka forma ma sens w #fediverse. Do tej pory był to projekt, który rozwijałem w wolnym czasie. Teraz dzięki ludziom z Nlnet, będę mógł poświęcić na to zdecydowanie więcej czasu. Tym razem już oficjalnie nakreśliliśmy plan...

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

Widzę wsparcie płynie z każdej strony :) Support NLnetu, prezent od "konkurencji" w postaci podręcznikowego wręcz samozaorania się. Dzieje się i dobrze. Ja by patrzeć na layout musiałem machnąć sobie motyw pod stylusa czy tam inne styleboty.

https://i.postimg.cc/9M1YVNky/6a45142a-f4cc-4186-abc8-8ec4c56c76e4.png

@ernest

Fediwersum - wrażenia po miesiącu (karab.in)

Jakiś miesiąc temu założyłem konto na Mastodonie. Przeczytałem o tej platformie w pewnym internetowym magazynie, w którym było napisane, że ludzie masowo przechodzą z Twittera właśnie na niego. Jednak dopiero po kilku innych artykułach, zrozumiałem o co tak naprawdę chodzi To nie jest tylko sieć...

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

Z Open Source (FLOSS), Open Access, Open Hardware, Fediversum zawsze był i jest ten sam problem. Stawiają głównie na kwestie leżące na serduszku drobnej części społeczeństwa. Niestety dla dobra ogółu otwarte rozwiązania muszą być łopatologiczne do bólu, przynajmniej z wierzchu. Tak by każdy mógł z nich korzystać niezależnie od umiejętności informacyjnych. Mało tego muszą być lepsze niż komercyjne odpowiedniki, bo zwykły użytkownik ma gdzieś kwestie które przyświecają twórcą.

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@sebastian I z tego powodu przeważnie giną lub egzystują w niszy, lekko to określając.

 • Wszystkie
 • Subskrybowane
 • Moderowane
 • Ulubione
 • random
 • gry
 • polska
 • tech
 • internet
 • nauka
 • historia
 • fediwersum
 • cybersec
 • linux
 • swiat
 • programowanie
 • europa
 • nadajnik
 • geopolityka
 • cybernetyka
 • Wszystkie magazyny