Gorące

rysiek, do cyberbezpieczenstwo w W polskim fediversie rozegrała się imponująca drama o brak prywatności na stronie o prywatności
@rysiek@szmer.info avatar

Niezależnie od poziomu treści, lepiej pójść gdziekolwiek indziej — na przykład Panoptykon i Internet Czas Działać.

Notabene, ludzie z ICD się wypowiadali w tym wątku, więc oczywiście efekt taki, że "Prywatnie[.]EU" zapodało im banana. 🤣

PawelK,
@PawelK@noagendasocial.com avatar
PawelK,
@PawelK@noagendasocial.com avatar

@rysiek @harcesz

Mogę mieć coś dla ludzików z panoptykonu nt twittera, świeżynka.

rysiek,
@rysiek@szmer.info avatar
PawelK,
@PawelK@noagendasocial.com avatar

@rysiek

Dzięki.

Papinian, do zapytajszmer w Czy czytanie wiadomości nas rozprasza?

Sądzę, że tak. Co więcej - jeżeli chodzi o wiadomości, jakie serwują nam typowe serwisy informacyjne, to należą one przeważnie do grupy wiadomości o bliżej nieokreślonej przydatności, a czytanie ich powstrzymuje nas od czynienia czegoś, co do czego jesteśmy przekonani, że jest to dla nas wskazane. Dajmy na to - wchodzę z rana i scrolluję Wykop, choć mam świadomość, że prawdpodobnie nie znajdę tam niczego istotnego. Tracę na to np. 20 minut, które mógłbym poświęcić na naukę starożytnej greki lub coś podobnie rozwijającego. Ba - pewnie lepiej byłoby dla mnie, gdybym te 20 minut dłużej po prostu pospał. Daliśmy się (jak sądzę, niemal wszyscy tutaj) uzależnić od chłonięcia nadmiernej ilości, niezbyt wartościowych informacji, ale - jak sądzę - da się z tym walczyć. Najłatwiej zapewne ograniczając w ogóle użycie komputera.

Papinian,

I oczywiście usunięcie konta na Wykop peel.

lysy,

Niedawno się udało :)

Aderek,
@Aderek@pol.social avatar

@Papinian po prostu czytaj to co jest interesujące, jezeli skrolujesz, tzn juz wiesz, ze należy obiekt scrolowany wyłączyć na 24h.

Papinian,

A można, jak najbardziej, jeszcze jak.

lysy,

Taaak.

lemat_87,
@lemat_87@szmer.info avatar

Do tego podobno pierwsza godzina po pobudce ukierunkowuje nas na cały dzień - jeśli coś przeczytamy, to łatwo zostaje w podświadomości. Dlatego podobno dzień powinno zaczynać się od czytanie czegoś wartościowego (czyli na pewno nie Wykop:)

TX,
TX avatar

Na poziomie biochemicznym, ponoć takie bombardowanie od samego rana różnymi bodźcami negatywnie wpływa na układ nagrody. Ostatnio zaprzestałem używać telefonu i komputera przez kilka godzin po obudzeniu. Za wcześnie jednak, bym mógł ocenić efekty.

lemat_87,
@lemat_87@szmer.info avatar

Być może dobrze po pobudce czytać dobrą książkę, ale kto ma na to czas

xmsz,
xmsz avatar

Napewno tak jest, ja od poand pół roku nie używanem telewizji, jednak chyba media internetowe wypełniły tę luke, niestety.

lemat_87,
@lemat_87@szmer.info avatar

Też tak mam, zamiast TV to wiadomości na tel

lysy,

Dopóki czytam wiadomości wybrane przez innych to tak, zwykle są marnej jakości, sensacyjne, wkurzające i nieraz okazują się zwykłą ściemą bądź mnie w ogóle nie interesują. Dlatego od jakiegoś czasu unikam społecznych agregatorów treści, bo często własnie skroluję bezmyślnie i tracę czas i nerwy. Od kiedy zacząłem głównie używać RSS, gdzie sam wybieram źródła, czuję się o wiele lepiej, bo wybrałem rzeczy wiadomości bardziej dogłębnie analizowane, mniej sensacyjne i mam wrażenie, że umysł mi lepiej działa. Ale też mam tam różne krótkie nowinki z dziedzin, które lubię. Jednak stronię od treści wybieranych przez społeczność, mam wrażenie, że często gęsto są wybierane jedynie na podstawie nagłówków i emocji.

ernest, do kbinMeta w Boosting and upvoting are conceptually different
@ernest@kbin.social avatar

This is something I'm currently experimenting with. I understand your point of view, but boosts are the only way to increase the range in the fediverse, and they are extremely important. I am definitely open to discussing this topic. I will come back to it later.

rel:

tojikomori,
@tojikomori@kbin.social avatar

Thanks, this is a really helpful roundup of links – a lot to consider.

This comment is especially interesting. It makes me think kbin should stop translating "upvotes" and "downvotes" into Fediverse concepts, and should instead embrace the Fediverse concepts and present them directly: instead of upvote and downvote buttons we could have 🚀 (boost) and ⭐️ (favorite) buttons, perhaps with a combined score for sorting. It would mean abandoning downvotes, but it sounds like downvotes are a problem anyway.

That would give us a reputation system that makes it clear what you're doing when you boost a post or comment, but also one that won't be jarring to users of other apps and instances.

dragfyre,
@dragfyre@kbin.social avatar

This makes sense.

ernest,
@ernest@kbin.social avatar

I've been thinking about it lately, and I even wanted to change it quickly, but it turns out it's not easy, and I wouldn't want to make such a big change hastily. It will have to wait a bit because I have a queue of critical tasks, and more external matters are diverting my attention. I've also decided to make the placement of the boost/fav entirely configurable by the instance admin.

Honestly, I love the current state, I'm very used to it, and I would like to keep it. At least on my smaller instance. I also have plans for a short interactive tutorial that will briefly explain how the most important features on the website work.

However, I completely understand the arguments that some change is needed. But making it configurable won't take much more time than making it fixed. Downvotes won't be federated.

There is another option worth considering as well: https://codeberg.org/Kbin/kbin-core/issues/15

Thanks for the feedback!

fr0g,

I do like the idea of both likes and boosts adding to the score (but not double) which I think (I used translataion) the last comment in the codeberg issue is making.

And even at the risk of making things more complicated I wonder if it would make sense to have separate logic for threads and replies. I think for threads, upvoting to increase relevance/have it be shown to more people in the community makes way more sense, while within the conversation, I feel it correlates much more strongly to simpe approval/disapproval. And if you already are IN the thread thread, you probably want to see upvoted comments, but if you aren't, getting random comments from random convos boosted into your timeline is just confusing.

So I think there's some arguments for separating thread/comment logic, which also opens up new avenues for UI.

Main threads could even get rid of the upvotes/downvote buttons and have one single button "increase reach" button that corelates with fedi-boosting and also is used as the scoring mechanism.

Replies could have the classic up and downvotes with the upvote correlating to likes.

And I guess both main threads and replies could have a separate smaller button that correlates to likes for main threads and boosts for replies.

Kichae,

I'm left to wonder if having both upvotes and boosts might be seen as novel and interesting to the Reddit crowd. Something that makes the fedi groupoverse feel like Reddit++.

dragfyre,
@dragfyre@kbin.social avatar

I get this too, having up and downvotes is like "speaking the language" of Reddit and would enhance adoption through familiar UX. That's a big positive for something that aims to serve as a Reddit replacement.

At the same time, it's a headache to translate into ActivityPub, because as OP said, upvoting and boosting are very different concepts. They both aim to increase visibility, but an upvote differs from a boost in that 1) an upvote produces a gradual increase in visibility; 2) you can opt to ignore vote counts entirely, for example, by sorting by new posts; and 3) the source of an upvote is (generally) not public, whereas you're always told which user has boosted a post.

Barbarian,

Maybe Lemmy/Kbin/both could implement a system with upvotes working as in Lemmy, but also the option to boost a post or comment? I honestly think that'd be the best of both worlds.

Instead of just upvotes/downvotes, it'd be upvotes/downvotes/boosts

Deykun, do fediwersum w Dlaczego warto dodawać zdjęcia linkiem niż uploadować je do serwisu? | #Shorts — Michał Stankiewicz
@Deykun@karab.in avatar

Rozmawianie o rozwoju i branie się za portale społecznościowe nie mając zasobów na hostowanie obrazków w 2023 roku to nieporozumienie, IRC zwyczajnie się dzisiaj nie sprawdza.

ernest,
@ernest@karab.in avatar

@Deykun wszyscy chcą brać przykład z najlepszego wortalu.

W kbin rozwiązuję to w ten sposób:

  • jeżeli prowadzisz małą instancję możesz co jakiś czas usuwać stare grafiki / posty a gdy ktoś je podbije lub odpowie na komentarz pojawi się wraz z całym wątkiem
  • jeżeli prowadzisz większą instancję i chcesz zachować historię, możesz wrzucić grafiki na amazonowy s3 lub dowolny inny storage. Tam płacisz głownie za requesty create/put/delete. Z kbin wykonywany jest jeden request i grafiki są cache'owane lokalnie jako miniatury. W ten sposób są serwowane użytkownikom. Po roku gromadzenia obrazów z polskiego fedi na karabinie za storage płacę jakieś 0.25$ miesięcznie. Jest jeszcze możliwość obniżenia kosztów, jeżeli nie potrzebuję natychmiastowego dostępu do zasobów. Lokalny co jakiś czas czyszczę, wiąże się to z dłuższym czasem pierwszego załadowania strony, bo miniatury tworzone są od nowa. Z tego co pamiętam 101010 który gromadzi video, obrazy z całego globalnego feedu od początku ~ 30$ / msc (potrzebne źródło)
  • kbin nie duplikuje grafik, wyliczana jest suma kontrolna i używana ta sama encja. Chociaż to ma pewnie marginalne znaczenie ;)
cycki,
@cycki@karab.in avatar

Jakby zdjęcia znikały po czasie to jednak byłoby słabe

ernest,
@ernest@karab.in avatar

chodzi raczej o sytuacje gdy ktoś prowadzi jednoosobową instancję, w pewnym momencie może nie chcieć przechowywać wszystkich zdjęć z głównego feedu (innych instancji). Zdjęcia z lokalnej instancji zostaną.

sebastian,
@sebastian@pol.social avatar

@ernest Gdybyś był zainteresowany nieodpłatnym hostingiem mediów/plików na s3 znajdującym się w Polsce (KRK) opartym o min.io dla twojego projektu kbin, to proszę o kontakt.

Pierwszym wdrożeniem s3 dla Polskiego projektu było udostępnienie dla popularnego serwera https://noevil.pl

Zapraszam do współpracy z fundacją @ftdl :)

@mstankiewicz @Deykun

Deykun,
@Deykun@karab.in avatar

Tam płacisz głownie za requesty create/put/delete. [...] Po roku gromadzenia obrazów z polskiego fedi na karabinie za storage płacę jakieś 0.25$ miesięcznie.

Jeśli to 0.25$ to koszt tylko za karab.in to teraz brzmi ok, ale aktywnych użytkowników jest optymistycznie z 10. Jak to się skaluje liniowo to przy 1000 już jest ~25$ miesięcznie i nie dziwi, że na hejto.pl administrator też narzekał na obrazki, bo jak im liczba użytkowników skoczyła z kilkuset do kilunastu? tysięcy to rachunki szybko zaczęły się kumulować i jeśli reklamy tego nie pokrywały dobrze to szybko przestaje być koszt na hobby, a staje się problemem.

ernest,
@ernest@karab.in avatar

Jeśli to 0.25$ to koszt tylko za karab.in to teraz brzmi ok

Za karabin + obrazy z innych instancji w pełnych rozmiarach, od czasu kiedy karabin dołączył do fedi. Czyli w zasadzie wszystko co wyświetla się na stronie.

Na kbin.social zamierzam wygenerować większy ruch (chociażby przez federację), zobaczę jak wtedy to wygląda w praktyce.

piotrsikora,
@piotrsikora@pol.social avatar

@Deykun @mstankiewicz @ernest
zabawki typu s3 amazona są mega drogie... natomiast w @ftdl potrafimy to mega tanio robić ;)

LukaszWyrak, do srodowisko w Wmawiają nam, że atom jest bezpieczny. A Francja już nie wie, co ma robić z odpadami

Straszny clickbaitowy tytuł, a z tekstu wcale nie wynika że Francja ma jakiś problem z odpadami. Podejmowane są obecnie decyzje czym zastąpić obecne instalacje do recyklingu, których żywotność skończy się za parę lat.

TX, do polska w demokracja - losowanie zamiast wyborów powszechnych
TX avatar

@Papinian ja miałem inny pomysł, dostosowany do polskich realiów, ale też polegający na losowaniu. Senat w naszych warunkach bardzo niewiele może i nie bardzo wiadomo, po co jest. Mój pomysł jest taki, by właśnie zarzucić głosowanie do niego, a senatorów wybierać na drodze losowania ze wcześniej znanej listy, na którą każdy obywatel, który nie był karany, może się dopisać. Wylosowanym z tej listy można by być tylko na jedną kadencję w życiu.

Dzięki temu mielibyśmy jedną izbę, która nie jest zapełniona przez zawodowych polityków i może patrzyć na ręce Sejmowi.

Sejm za to wyłaniałbym w zbliżonej do obecnej ordynacji, ale stosował przeliczanie głosów na mandaty metodą Sainte-Lague, okrągłe listy wyborcze, drukowane i wydawane w kilku wariantach o losowym ułożeniu kandydatów.

Docelowo jednak jestem zwolennikiem odchodzenia od demokracji pośredniej na rzecz bezpośredniej, z głosowaniem internetowym i tworzeniem prawa z wykorzystaniem technik znanych z programowania, takich jak systemy kontroli wersji i zgłaszania uwag (np. git i Github Issues).

Papinian,

Podoba mi się ten pomysł. Zmiany w zakresie Senatu mogłyby być zresztą pierwszym, bezpiecznym "eksperymentem" innego sposobu wyłaniania przedstawicieli ludu do władz.

Papinian, do random w Nowy wykop jest fatalny

Tak, jest obrzydliwy.

wykopek, do random w Nowy wykop jest fatalny
@wykopek@karab.in avatar

najgorsze że ubili apkę mobilną xD

@TX

TX,
TX avatar

Zmienili api z v2 na v3 i nie udostępniają go publicznie tylko po skontaktowaniu się z nimi. xD

wykopek,
@wykopek@karab.in avatar

ale mi chodzi o ich oficjalną apkę na iOS, wywala błąd a nie było żadnej aktualizacji XDD

@TX

dadalo_admin, do wroclaw w Wyspa Opatowicka - Przejścia nie ma ... i nie będzie?
@dadalo_admin@dadalo.pl avatar

@cenobitz

Ważna sprawa, kolega z Wrocławia @wrocfromsky (kanał YT) prosił mnie o udostępnianie - zamknięto po remoncie przejście przez śluzę, która łączyła tereny wodonośne przez jaz do Sępolna/Biskupin. Powiem szczerze kuriozum, bo postawienie jednej furtki wywaliło rowerowo piękne trasy, które teraz trzeba robić totalnie na około. Pomijam kwestię, że to stały szlak spacerowy i trzeba nadkładać 4km, żeby dostać się na dzielnicę.

Najbardziej wykluczone są jednak osoby starsze, które mieszkają po niewłaściwej stronie i nie mogą dostać się do sklepu, lekarza - trzeba jechać teraz do centrum. Proszę o udostępnianie. Ważna sprawa dla wrocławian!

https://www.youtube.com/watch?v=LG1mjSBo_24

PETYCJA: https://www.petycjeonline.com/otworzmy_opatowice

oczywiście RZGW czyli WODY POLSKIE. Po prostu ktoś sobie zamieszkał w willi na terenie śluzy i przeszkadzali ludzie, którzy przechodzili przez teren - typowa polska.

rysiek, do polska w Polska Partia Piratów wchodzi do gry. Stawia sobie ambitne cele
@rysiek@szmer.info avatar

Dużo piszą o prywatności w tej deklaracji programowej, a w zasobach pobieranych przez stronę cała masa zasobów z gstatic.com, googleapis.com, google.com i googletagmanager.com. Smuteg.

Plus, ciśnięcie fejsbuczka i ćwierkacza na stronie, a oczywiście fedi konta brak:
https://szmer.info/pictrs/image/d869d91a-0c15-4caa-9ee0-cc830f7641d5.png

W czasach anty-ACTA Polska Partia PIratów coś sobą reprezentowała. Od czasu przejęcia przez Pietronia stała się cieniem dawnej siebie. Straszna szkoda, miałem nadzieję, że coś się zmieniło. Przydała by się w Polsce porządna Partia Piratów.

A, i ktokolwiek to napisał nie odrobił lekcji. Polska Partia Piratów w takiej czy innej formie istnieje od 2012 roku.

grumpyDev, do fediwersum w Fediwersum - wrażenia po miesiącu
@grumpyDev@karab.in avatar

Z Open Source (FLOSS), Open Access, Open Hardware, Fediversum zawsze był i jest ten sam problem. Stawiają głównie na kwestie leżące na serduszku drobnej części społeczeństwa. Niestety dla dobra ogółu otwarte rozwiązania muszą być łopatologiczne do bólu, przynajmniej z wierzchu. Tak by każdy mógł z nich korzystać niezależnie od umiejętności informacyjnych. Mało tego muszą być lepsze niż komercyjne odpowiedniki, bo zwykły użytkownik ma gdzieś kwestie które przyświecają twórcą.

74,
@74@101010.pl avatar

@grumpyDev @mstankiewicz
Algorytm w korposocjalmediach jest sprzeczny z łopatologicznością. Skorzystałem raz z chyba Fediview - ustawienia są na wierzchu i udowadniają tym samym, że algorytm dopasowywania „najciekawszych” treści jest skomplikowany.

A algorytm Facebooka, czy Twittera jest nie tylko podobnie złożony, ale i (dla Twittera już nie) ukryty.

Windows jest na tle Linuksa wybrakowany - do dziś nie potrafi otworzyć na przykład archiwum .rar, a mimo to zajmuje bardzo dużo miejsca na dysku.

Ludzie nie korzystają z Fedi i Linuksa, ponieważ ludzie nie korzystają z Fedi i Linuksa. Myślimy nad lepszym dotarciem ciekawych osób do potencjalnego użytkownika, a tak naprawdę jeszcze się one nie pojawiły!
Brakuje oprogramowania (komercyjnego) na Linuksa, bo brakuje użytkowników Linuksa, bo brakuje oprogramowania (komercyjnego) na Linuksa...
To samo o pomocy technicznej i poradnikach.

Oprogramowanie wolne musi mieć jakąś przewagę (w działaniu, użyciu), niż własnościowe - pełna zgoda.

deaduser,
@deaduser@101010.pl avatar

@grumpyDev @mstankiewicz
Powyższe grupy technologii są, jak znany elektromarket, nie dla idiotów...

grumpyDev,
@grumpyDev@karab.in avatar

@sebastian I z tego powodu przeważnie giną lub egzystują w niszy, lekko to określając.

panoptykon, do cyberbezpieczenstwo w Wolność, równość, inwigilacja! - Francja legalizuje monitoring wykorzystujący sztuczną inteligencję
@panoptykon@eupolicy.social avatar
Papinian, do fediwersum w kopnij.in - nowa instancja /kbin

Jestem prostym człowiekiem - widzę, że inni plusują, więc ja też plusuję.

Papinian, do nauka w Co, jeśli życie byłoby oparte o związki krzemu?

Wyobraziłem sobie kryształowe koty srające piaskiem do kuwet wypełnionych węglem.

TX,
TX avatar

Ja teraz też. xD

Pajonk, do wspolnota w Ilu Polaków czyta Biblię?
@Pajonk@szmer.info avatar

Jakby ludzie zaczęli samodzielnie czytać biblie i to ze zrozumieniem, to ciekawe jak wielu by doszło do takich samych wniosków jak ja.

Tak czy siak, uważam że warto się zapoznać i z biblią, i koranem, i torą, i innymi bardzo wpływowymi tworami. Ostatnio się przymierzam do zapoznania się z marxem (którego może i fanem nie jestem, ale nigdy go nie czytałem).

Warto czytać, warto poznawać nowe rzeczy nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy i są one niemoralne i złe.

Papinian,

Dodałbym od siebie, że warto też uczyć się języków, w których wspomniane utwory zostały napisane. Ogarnięcie języka, poza tym że usuwa nam ewentualne błędy wynikające z polegania na tłumaczeniach, wiąże się z przyswojeniem całej masy niuansów kulturowych, co pogłębia zrozumienie.

Pajonk,
@Pajonk@szmer.info avatar

łbym od siebie, że warto też uczyć się języków, w których wspomniane utwory zostały napisane. Ogarnięcie języka, poza tym że usuwa nam ewentualne błędy wynikające z polegania na tłumaczeniach, wiąże się z przyswojeniem całej masy niuansów kulturowych, co pogłębia zrozumienie.

No nie wiem, jak dla mnie to już zbyt wysoka poprzeczka. Nauka języka w takim stopniu, by rozumieć nie tylko pojedyncze słowa, ale i kontekst i rozumieć o co faktycznie chodziło w owych czasach jest baaardzo wymagająca.

Papinian,

Ja tam zakładam, że nauka żadnego języka (poza kwestiami wymowy, gdzie rzeczywiście można mieć problem gdy uczy się go stosunkowo późno lub ma się braki w zakresie słuchu) nie jest raczej umiejętnością szczególnie trudną, zważywszy, że tymi językami mówiły całe masy ludzi (np. w starożytności) - i głupi, i mądrzy. Teraz jestem po intensywnym kursie łaciny (zacząłem w sierpniu 2021, skończyłem około marca 2022) i aktualnie zajmuję się greką (pic. rel - ćwiczenia). Planuję kiedyś przysiąść do staroegipskiego (niekoniecznie tylko do hieroglifów).

Pajonk,
@Pajonk@szmer.info avatar

Jeden ma talent do języków, inny to gotowania, jeszcze inny do matematyki. Ale to ciągle subiektywne podejście.

Jak dla mnie nauka wielu języków jest po prostu bardzo trudna. Sam regularnie posługuje sie dwoma i widzę jakie ludzie mają problemy nawet z angielskim. Co zabawniejsze, odkąd mówię bardzo dużo z osobami dla których angielski nie jest pierwszym językiem, to mój angielski się pogorszył i to sporo.

humongous_rat,
@humongous_rat@szmer.info avatar

Akurat moim zdaniem Marxa nie ma co nie lubić, ot gość który przeanalizował naukowo kawałek historii ludzkości, doszedł do wniosków że komunizm jest kolejnym krokiem w rozwoju cywilizacji i zrobił manifest w którym nie nawołuje do rewolucji - a raczej po prostu sadzi ideę wolności proletariatu w głowach ludzi, którzy prawie za darmo pracują po 16 godzin w fabrykach u boku swoich dzieci.

Jakby, marksistowska wizja socjalizmu jest naprawdę w dobrej wierze, a wbrew pomówieniom, Marx był realistą i wiedział, że nie dożyje tego ustroju. Engels też.

Lenin, natomiast... a potem Stalin. No cóż, tych można nie lubić. Fun fact, Marxism-Leninism to Stalinizm. Pozdrawiam cieplutko.

Papinian,

Myślę, że Eugen von Böhm-Bawerk i jego krytyka centralnej dla Marksa teorii wartości wystarcza, by Marksa nie lubić.

https://en.wikipedia.org/wiki/Karl_Marx_and_the_Close_of_His_System

Papinian,

Ale na uboczu należy przyznać, że miał kilka celnych uwag dot. Żydów (choć w sumie nieoryginalnych). Choć pewnie dzisiaj antifa by go zakrzyczała i określiła mianem "faszysty" (xD) za te poglądy.

Pajonk,
@Pajonk@szmer.info avatar

A Marx czasem nie miał autorytarnych odpałów, i chciał centralnie sterowanej gospodarki i nowego świata?

W końcu z jakiegoś powodu rozpadła sie pierwsza międzynarodówka.

  • Wszystkie
  • Subskrybowane
  • Moderowane
  • Ulubione
  • random
  • fediwersum
  • polska
  • tech
  • gry
  • historia
  • programowanie
  • internet
  • cybernetyka
  • swiat
  • linux
  • nauka
  • cybersec
  • europa
  • nadajnik
  • geopolityka
  • Wszystkie magazyny